Nieczuli palacze marihuany

Niektórzy ludzie nie mają żadnego dostępu do swoich uczuć. Jedno badanie z Francji pokazało, że ich większa część występuje u grupy osób z problematycznym spożywaniem cannabisu.

Radość, smutek czy złość – uczucia te są częścią naszego życia. Nieraz jest to tylko przypuszczenie, a nieraz bardzo dokładnie wiemy, co czujemy. Jednak dla około 10 procent ludzkości wewnętrzne życie uczuciowe pozostaje zamknięte. Nie mają oni albo w ogóle albo tylko ograniczony dostęp do swoich uczuć albo jeszcze inaczej nie potrafią ich wyrazić słowami.

W medycynie istnieje nawet termin opisujący to zjawisko. Fachowo mówi się o Aleksytymii, czyli o niezdolności do porozumienia lub identyfikowania emocji oraz ich nazywania i wyrażania. Nie jest to choroba, a raczej cecha osobowości.

Wśród pacjentów i pacjentek z chorobami psychiatrycznymi występuje większa część osób z aleksytymią niż pośród zwyczajniej społeczności. Zaobserwowano również, że większa część występuje również wśród osób z uzależnieniem narkotykowym.

Francuski zespół naukowców zbadał, czy istnieje związek pomiędzy problematycznym spożywaniem cannabisu a aleksytymią. W tym celu porównano 120 osób z uzależnieniem bądź problematycznym spożywaniem cannabisu ze 110 zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Uczestnicy obydwu grup byli średnio w wieku 18 lat.

Z pomocą specjalnych ankiet ustalono, czy dana osoba cierpi na aleksytymię czy też nie. Na przykład: potwierdzenie zdań „Trudno mi znaleźć odpowiednich słów by opisać swoje uczucia.” czy „Jeśli ktoś gorzko płacze, to mnie to nie rusza.” wskazuje na to, że dana osoba może cierpieć na aleksytymię.

Wyniki ankiety faktycznie wskazują na większą część osób z aleksytymią pośród konsumentów cannabisu. Ich część wyniosła około 35 procent, co jest wynikiem o dwa razy większym, niż w grupie kontrolnej, gdzie ta liczba wyniosła 18 procent.

Badanie to nie jest jednak w stanie dać odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z aleksytymią są bardziej dotknięte problematycznym spożywaniem cannabisu. Naukowcy przypuszczają, że młodzież z aleksytymią przeżywa więcej stresu, ponieważ mają oni problem z obcowaniem z innymi ludźmi ze względu na brak uczuć. Palenie marihuany jest ich reakcją na stres i odreagowaniem.

Aleksytymia nie oznacza jednak w każdym przypadku całkowity brak uczuć. Zespół badaczy podkreśla, że ukształtowanie się ślepoty uczuciowej może mieć różny stopień. Dlatego należy skupiać się na tym, aby u tych osób wzmacniać zdolność do odczuwania własnych uczuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.