Czy Orangutany Używają Maści Konopnej?

Podobnie jak my ludzie, tak i wiele zwierząt posiada system endokannabinoidowy, a zgodnie z najnowszymi badaniami niektóre stworzenia są nawet w stanie wykorzystać rośliny konopi do stymulowania ważnych procesów w ciele. Na przykład niedawno zaobserwowano orangutana, który smarował otwarte rany przeżutą z roślin leczniczych mieszanką.

W tej samodzielnie wykonanej maści prawdopodobnie była również marihuana, a ponieważ orangutan to dzikie zwierzę, badania ekscytują. Czy małpy, podobnie jak ludzie, potrafią zapamiętywać substancje czynne zawarte w marihuanie i wykorzystywać je terapeutycznie, czy też owy przykład samoleczenia był raczej przypadkowy?

Małpa Leczy Ranę Na Policzku Ziołami Leczniczymi

Najpierw spójrzmy na dane empiryczne. Rakus, bo tak ma na imię zaobserwowany osobnik orangutana, żyje na indonezyjskiej wyspie Sumatra w Parku Narodowym Gunung-Leuser i jest tam od lat uważnie obserwowany przez naukowców, podobnie jak wiele innych gatunków. Park ten to nie jest zoo pełne oswojonych i odpowiednio przystosowanych małp, ale czysta dzika natura! Konopie rosną prawie na całym świecie, a Rakus nie musiał w dżungli wcale długo jej szukać.

Pewnego dnia zwierzę poważnie się zraniło i miało dziurę w policzku, co w dzikiej przyrodzie, przy powstaniu zapalenia, oznacza albo pewną śmierć, albo zwierzęciu uda się wyleczyć. Oprócz konopi zwierzę żuło przede wszystkim liany z rodzaju Fibraurea tinctoria, po czym tak przygotowaną maścią posmarowało policzek i przykryło całość liśćmi – podobnie jak my, ludzie, najpierw czyścimy rany, nakładamy maść i opatrujemy.

Po kilku dniach rana w policzku Rakusa się zagoiła i nie doszło do infekcji. Pasty lecznicze w Indonezji nie są niczym szczególnym, ale są stosowane u dwunożnych zwierząt i do tej pory nigdy nie były stosowane u dzikich zwierząt. Nawet w Afryce małpy lubią kąpać się w liściach i gałęziach znanych roślin leczniczych, a badacze podejrzewają wspólnych przodków, którzy mogli już wiedzieć, jak leczyć rany siłami Matki Natury.

Orangutany Są Sprytne, Oszukują, Mówią i Liczą

Wśród małp te duże pomarańczowe zwierzęta uchodzą za wyjątkowo inteligentne, z łatwością przewyższając inteligencją goryle, a nawet szympansy. Badacze behawioralni opisują, w jaki sposób orangutan może rozwiązywać wiele zadań jednocześnie, zważyć koszty i korzyści niektórych doświadczeń i łatwo innych oszukać.

Oczywiście zazwyczaj chodzi o więcej jedzenia, ale udawanie, że jest to pracochłonne, a także możliwość nauczenia się do 40 gestów w stylu języka migowego jest naprawdę osobliwością w królestwie zwierząt. Kilka gatunków małp je różnej botaniki liście, których gorzkie substancje działają przeciwko pasożytom w żołądku. W przypadku obrażeń, zwierzęta te potrafią przebyć kilometry w poszukiwaniu roślin leczniczych!

Chociaż obecnie nie ma jednoznacznych badań nad orangutanami i konopiami indyjskimi, nauka nie jest pewna, czy leczenie ran opiera się raczej na instynkcie, czy na umyśle i nabytych doświadczeniach. W dziedzinie zoofarmakognozji od lat dokładniej obserwuje się tą kwestię, a ponieważ wykazano, że konopie aktywują i stymulują, roślina ta prawdopodobnie będzie odgrywać w badaniach większą rolę.

Dlaczego Marihuana Przyciąga Naturalnych Wrogów Swoich Szkodników…

…do tej pory pozostaje wielką zagadką botaniki. Zdecydowana większość roślin w celu obrony wybiera truciznę, wyjątkowo gorzki smak lub produkuje kolce. Jednak konopie oddziałują z danym organizmem i wydaje się, że nawet u ludzi mogą stać się klasykiem historii medycyny, jeśli ich spożycie spowoduje więcej szkody niż pożytku. Nasze ciała, podobnie jak ciała małp, posiadają specjalne receptory dla kannabinoidów.

Spożycie marihuany powoduje interakcję między rośliną a organizmem i może przynieść wiele korzyści podczas leczenia, snu i relaksu. Orangutany i małpy nie są jedynymi zwierzętami, które rozumieją konopie. Zjadają je również mszyce, kret, czy lis i jeleń, które uwielbiają nasiona konopi czy ich liście. Nawet koty, psy i myszy upodobały sobie zjadanie liści roślin konopi. Mrówki zjadają resztki roślin konopi w celu zwalczania niektórych infekcji grzybiczych. Nawet dinozaury posiadały system endokannabinoidowy.

Niestety, sprytny Rakus na Sumatrze nie jest w stanie zapisać swoich doświadczeń, zatem dla lepszego zrozumienia obserwatorzy zwierząt z dużą presją wykonują dalsze badania, które z pewnością dostarczą nam cennych informacji na temat ekscytującej interakcji między rośliną konopi a żywym organizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.