Jak Joga Może Pomóc Przy Wyjściu z Narkotyków?

Narkotyki powodują zmiany w mózgu. Indyjski naukowiec wyjaśnia, w jaki sposób joga, dzięki swojemu neurobiologicznemu wpływowi, może pomóc wyjść z uzależnienia.

Głęboki wdech, powolny wydech. W jodze ważną rolę odgrywa nie tylko oddychanie, ale również przyjmowania pewnych pozycji ciała, ćwiczeń medytacyjnych i innych aspektów, które przemawiają zarówno do ciała, jak i umysłu. Jak wyjaśnia badacz Nilkamal Singh w swoim artykule, joga ma wpływ na metabolizm mózgu i może pomóc w pozbyciu się uzależnienia od narkotyków. Singh jest profesorem w Instytucie Jogi na Uniwersytecie Manipur w Indiach.

Wpływ Jogi Na Równowagę Dopaminy

Badania Singha wykazały, że joga ma neurobiologiczny wpływ na system nagradzania. W tym kontekście jako przekaźnik mózgowy ważna jest dopamina. Zwiększone uwalnianie dopaminy jest dla nas przyjemne, a więc i satysfakcjonujące. Jednak nadużywanie narkotyków sprawia, że system nagradzania jest bardziej odporny na działanie dopaminy. Konsekwencją jest to, że dana osoba musi spożywać coraz więcej narkotyku dla osiągnięcia tej samej przyjemności. Inne mniej satysfakcjonujące rzeczy stają się mniej ważne. Według Singha niektóre ćwiczenia medytacyjne jogi mogą pomóc w ponownym zwiększeniu stężenia dopaminy w mózgu.

Badania wykazały, że joga wzmacnia również obszary w przedniej części mózgu. Mózg czołowy jest uważany za siedzibę wyższych funkcji umysłowych, takich jak podejmowanie decyzji lub myślenie. Ten obszar mózgu odpowiada za to, że zachowujemy się rozsądnie i przeciwstawiamy się pokusom systemu nagród.

Joga Może Złagodzić Objawy Odstawienia

Oznaki uzależnienia to przede wszystkim objawy odstawienia. Mogą one wywoływać stres, uwalniając pewne hormony, takie jak kortyzol. Jedno z badań wykazało, że joga zmniejsza wydzielanie hormonów stresu. W jodze kluczową rolę odgrywa tutaj kontrola oddechu. Aktywuje nerw błędny, który działa uspokajająco na organizm.

Również uwaga koncentrowana na własne ciało oraz procesy umysłowe praktykowane w jodze mają pozytywny wpływ na uzależnienie, ponieważ jest ono również problemem braku kontroli impulsów. Poprawa postrzegania stanów wewnętrznych pozwoliłaby osobom dotkniętym chorobą lepiej kontrolować pojawiające się bodźce, takie jak chęć zażywania narkotyków. Działanie to zostało potwierdzone w badaniach z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI). Uczestnicy, którzy ćwiczyli jogę, byli bardziej zdolni do aktywowania obszarów w czołowym mózgu niż osoby z grupy kontrolnej i byli mniej rozpraszani.

Niewiele Badań Na Temat Wpływu Jogi Na Osoby Uzależnione od Narkotyków

Badania nad efektami jogi zostały przeprowadzone na ludziach, którzy nie są uzależnieni, wyjaśnia Singh. Dlatego też kwestia, czy joga pomaga narkomanom, wymaga jeszcze wyjaśnienia. Według Singha wyniki badań za tym przemawiają. Udało się jednak już zbadać, że ogólnie sport pomaga w odstawieniu narkotyków. Dla jednego może to być jogging, a dla drugiego joga.

Źródło:
Singh, N. (2024). Neurobiological basis for the application of yoga in drug addiction. Frontiers in Psychiatry, 15, 1373866. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2024.1373866

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.