Osoby Zażywające Narkotyki Są Bardziej Podatne Na Fałszywe Wspomnienia

Czasami przypominamy sobie doświadczenia, które tak naprawdę nigdy nie miały miejsca. To są fałszywe wspomnienia. Metaanaliza pokazuje, że ludzie z doświadczeniem narkotykowym są bardziej podatni na fałszywe wspomnienia.

„Było trzech policjantów” – wspomina studentka. Była przekonana, że w wieku 14 lat wdała się w bójkę, w której musiała interweniować policja. Ale tak naprawdę bójka nigdy nie miała miejsca. Specjalistka ds. pamięci, Julia Shaw, wszczepiła kobiecie to wspomnienie w ramach projektu badawczego. W artykule SWR psycholog wyjaśnia, w jaki sposób udało jej się to osiągnąć.

Pamięć Podatna Na Błędy

Ale jak można pamiętać rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły? Jednym z możliwych powodów jest niewłaściwe złożenie fragmentów pamięci. Oznacza to, że niektóre szczegóły, takie jak miejsce lub ludzie, których dana osoba pamięta, mogą być fragmentami prawdziwych wspomnień. Jeśli swoim wewnętrznym okiem wyobrażasz sobie jakąś sytuację, może się zdarzyć, że zostanie ona błędnie powiązana z fragmentami prawdziwych wspomnień. To tworzy fałszywe wspomnienie.

Zasadniczo każdy z nas może mieć fałszywe wspomnienia. Do naszej pamięci często wkradają się drobne błędy. Ale niektórzy ludzie wydają się być bardziej podatni na takie błędy niż inni. Dotychczas nie było jasne, w jakim stopniu zażywanie narkotyków może odegrać w tym rolę.

Aby zbadać ten potencjalny związek, kierownik badań Tânia Caetano i jej zespół przeprowadzili metaanalizę, w której oceniono łącznie pięć badań. W badaniach tych badano, czy osoby, które regularnie ćpały lub nadużywały alkoholu, są bardziej podatne na fałszywe wspomnienia.

Osoby z Doświadczeniem Narkotykowym Częściej Mają Fałszywe Wspomnienia

Jak zmierzyć podatność na fałszywe wspomnienia? W końcu w większości przypadków nie zdajemy sobie sprawy, że jest to fałszywe wspomnienie. W tym celu w badaniach ustalono różne metody testowania. W ramach procedury testowej uczestnicy otrzymują listę słów do zapamiętania. Kilka minut później pojawia się nowa lista, do której dodano połowę słów. Osoby powinny wskazać, które słowa z pierwszej listy rozpoznały.

Rezultat: osoby, które w przeszłości zażywały narkotyki, częściej deklarowały rozpoznawanie słów, mimo że były one nowe. Częściej błędnie zapamiętywali. Można sobie wyobrazić, że ludzie są bardziej podatni na fałszywe wspomnienia nawet w życiu codziennym. Badanie nie dostarcza jednak żadnych informacji na ten temat.

Ale dlaczego osoby zażywające narkotyki lub spożywające alkohol są bardziej podatne na fałszywe wspomnienia? Wcześniejsze badanie wykazało, że osoby długotrwale palące marihuanę są bardziej podatne na fałszywe wspomnienia. W badaniu tym wykazano, że niektóre obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie pamięci u pacjentów były mniej aktywne. Szczególnie dotknięte zostały obszary mózgu, w których przetwarzane są informacje epizodyczne, czyli osobiste doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.