Psychoza Po Spożyciu Powoju Hawajskiego

Siedemnastoletnia dziewczyna z początku była euforyczna i pełna energii. Dwa tygodnie później musiała być hospitalizowana. Przyczyną było prawdopodobnie zażycie ziołowego halucynogenu.

Najpierw było dobrze, potem było źle. 17-letnia dziewczyna wraz z dwiema siostrami połknęła nasiona powoju hawajskiego. Nasiona rośliny zawierają składniki psychoaktywne, których działanie może być podobne do LSD. Rodzice nie wiedzieli nic o konsumpcji. Później stwierdzili, że ich córka stała się nagle bardziej towarzyska i pewna siebie niż zwykle. Wyglądała na euforyczną i pełną energii.

Długotrwałe Objawy Psychotyczne

Jednak już kilka dni później jej stan gwałtownie się pogorszył. Według rodziców, miała problemy z koncentracją. Często płakała bez wyraźnego powodu, dręczyły ją lęki i koszmary. Około dwa tygodnie po spożyciu nasion powoju hawajskiego, dziewczyna przeżyła w szkole załamanie emocjonalne. Płakała rozpaczliwie, nie potrafiąc sprecyzować dlaczego. Rodzice zabrali ją na oddział ratunkowy.

Badania wykazały, że młoda dziewczyna cierpiała na objawy psychotyczne, które w pojedynczych przypadkach były już łączone ze spożywaniem nasion powoju hawajskiego. Nie brała innych narkotyków. Cierpiała na lęki, z których część miała podłoże religijne, i była przekonana, że szkodzi innym. Psychoza 17-latki ustąpiła dopiero po kilku miesiącach leczenia farmakologicznego. Zastosowano m.in. substancję czynną aripiprazol, która jest również stosowana przy schizofrenii.

Stężenie Składnika Psychoaktywnego Jest Bardzo Zróżnicowana

Za halucynogenne działanie hawajskiego powoju odpowiedzialny jest głównie alkaloid sporyszu – amid kwasu lizergowego, w skrócie LSA. LSA jest związany z półsyntetycznym narkotykiem LSD. Stężenie LSA w nasionach powoju może być bardzo różne. To sprawia, że oszacowanie ilości aktywnego składnika zawartego w nasionach jest prawie niemożliwe dla konsumentów.

Według zespołu medycznego może to wyjaśniać, dlaczego 17-latka nie miała żadnych problemów, gdy sześć miesięcy wcześniej również spożyła nasiona tej rośliny. Również fakt, że siostry młodej kobiety nie odczuwały porównywalnych negatywnych skutków, może być spowodowany inną zawartością substancji czynnej w spożytych nasionach. Jednakże, nawet przy znanej ilości substancji czynnej, efekt może się znacznie różnić w zależności od osoby w tej samej dawce.

Nasiona powoju hawajskiego są czasami sprzedawane jako dopalacze w tak zwanych sklepach z dopalaczami lub w Internecie. Jednak przypadek tej młodej kobiety, a także wcześniejsze badania pokazują, że użytkownicy muszą liczyć się z nieprzewidywalnymi konsekwencjami, które mogą prowadzić do psychozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.