Badania Pokazują Pozytywny Wpływ Marihuany Na Wątrobę

Podczas gdy legalny alkohol na dłuższą metę może być szkodliwy dla wątroby, w przypadku używania konopi indyjskich może być dokładnie odwrotnie. Niedawne badanie poświęca nieco więcej uwagi wpływowi używania konopi indyjskich na nasz najważniejszy organ detoksykujący. I, jak się okazuje, produkty z konopi najwyraźniej mogą działać zapobiegawczo przeciwko szczególnie groźnym chorobom wątroby.

Marskość wątroby spowodowana haszyszem i marihuaną jest więc nie tylko mało prawdopodobna, ale można jej nawet całkowicie uniknąć dzięki zawartym w marihuanie kannabinoidom. Ale jaki wpływ mają rośliny konopi indyjskich na powstawanie marskości wątroby i dlaczego powinniśmy nieco krytycznie spojrzeć na nowe badanie?

Konsumpcja Marihuany i Przejadanie Się w Ameryce

Oczywiście chińska grupa badawcza to zespół ekspertów medycznych, a dane dotyczące stanu wątroby u konsumentów marihuany z empirycznego punktu widzenia zostały zebrane bezbłędnie poprzez szerokie porównanie. Jednak łączenie nawyków żywieniowych Amerykanów z ich konsumpcją marihuany wydaje się być nieco dziwnie. Wszyscy znamy, chociażby z programów telewizyjnych, ekstremalne porcje fast foodowego jedzenia, jakie są serwowane w amerykańskich barach i też zjadane przez ich klientów. Tak więc, jeśli chińscy naukowcy, poza potencjalnymi środkami ostrożności, wnioskują u Amerykanów rozwój marskości wątroby, to z pewnością może to mieć całkowicie inne przyczyny niż marihuana.

Każdy, kto przemieszcza się od baru do baru fast-foodowych sieci i regularnie spożywa niezdrowe jedzenie pełne soli, tłuszczu i cukru, zawsze będzie narażony na utratę zdrowia – bez względu na to, czy będzie spożywał marihuanę czy też nie. Ryzyko powstania marskości narządu detoksykującego jest raczej niskie, jeśli przed lub po konsumpcji marihuany w naszym menu zawsze gości zdrowe jedzenie i picie. Ci, którzy od wielu lat jedzą tylko chipsy, hamburgery oraz słodycze i zapijają je softdrinkami, powinni pomyśleć o swojej wątrobie i jej stanie, ale w wielu przypadkach marskość wątroby może być odwracalna. Chociaż nie mamy kontrolowanych „attenuation – parameter” ani nie jesteśmy w stanie rejestrować stwardnienia wątroby za pomocą danych, można stwierdzić, że zbyt duża ilość tłuszczu wiąże się z większym ryzykiem.

Podstawowe Dane Naukowe Na Temat Uzależnienia Od Narkotyków i Chorób Wątroby

Analizie poddano łącznie 2622 osób w Stanach Zjednoczonych. Prawie połowa z nich nigdy nie używała konopi indyjskich, a 35% paliło tylko wcześniej. Tylko 19% badanych było aktywnymi użytkownikami konopi indyjskich. Osoby obecnie, a także niegdyś palące po przeanalizowaniu danych, miały nieco zwiększone ryzyko powstania marskości wątroby. Jednak naukowcy określają te zagrożenia jako „nieistotne”, a w przeciwieństwie do możliwego zwłóknienia wątroby wyraźnie zauważają ochronne działanie produktów konopnych.

Oczywiście nigdzie nie zobaczymy przez to sloganów reklamowych w stylu „pal marihuanę dla zdrowia wątroby”, ale wiele osób dotkniętych chorobą alkoholową może uratować swoje zdrowie i życie przechodząc na kannabinoidy.

W Ameryce około jedna trzecia populacji cierpi na przetłuszczoną wątrobę i obecnie nie ma lekarstwa na takie dolegliwości. Jak jednak twierdzą naukowcy w swoich badaniach, o ile nastąpi zmiana stylu życia, niepotrzebne są żadne lekarstwa, ponieważ stłuszczenie często zmniejsza się samoistnie po przejściu na zdrową dietę. Oznacza to, że o ile będziemy prowadzili zdrowy tryb życia i przy tym sięgniemy po konopie indyjskie, to będzie to mieć więcej korzyści niż ryzyka dla naszego zdrowia.

Badania Nad Marihuaną Bez Znaczenia?

Co ciekawe, to badacze prowadzący prace badawcze wymieniają w swoich badaniach ograniczenia, które są jedynie obserwacjami i indywidualnymi odczuciami oraz przeżyciami osób palących marihuanę i to nie tylko sporadycznie, ale nawet nałogowo, a zatem nie można przeprowadzić ostatecznej analizy w tej kwestii.

Eksperci mówią nawet o tzw. „hipotezie zerowej”, odnosząc się do dość niedokładnych danych, które nie mają realnego znaczenia. Co więcej, nie zadano pytania o aktywność fizyczną ludzi. Niektóre badania pokazują, że sport i aktywność fizyczna są bardziej popularne wśród konsumentów marihuany niż wśród innych grup społecznych, a w tym przypadku brakowało środków lub dostępu do ogromnych amerykańskich baz danych opieki zdrowotnej.

Ponadto na zdrowie wątroby mogą mieć szkodliwy wpływ niektóre leki, a także choroby zapalne, takie jak choroba Wilsona. Naukowcy w swoich badaniach nie przyglądali się dawkowaniu THC i innych kannabinoidów, ani rodzajowi spożywanych produktów konopnych.

Pomimo tych wszystkich niedociągnięć, chińscy naukowcy uważają, że istnieje związek między stłuszczeniem wątroby i używaniem konopi indyjskich, a działaniem ochronnym marihuany przed marskością wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.