Ekrany Akustyczne z Konopi Jako Ochrona Przed Hałasem Przy Drogach

Konopie włókniste są wszechstronnym surowcem, który praktyczne właściwości posiada już w uprawie. Rolnicy wiedzą o korzystnych czynnikach, jakie przynosi uprawa roślin konopi włóknistych na polach. Konopie stają się coraz bardziej popularne wśród rolników, ponieważ poprawiają glebę pod późniejsze zbiory. Konopie przemysłowe można następnie wykorzystać do produkcji najróżniejszych produktów, takich jak papier, odzież, materiały budowlane lub oczywiście bioplastik.

To, że konopie są zasobem odnawialnym, wiążącym duże ilości węgla już w fazie wzrostu, czyni je rośliną niezwykle przyjazną dla środowiska. Włókna konopne można również wykorzystać do zwiększenia ochrony przed hałasem na drogach i zapewnienia mieszkańcom większego spokoju. Odbywa się to obecnie w Niemczech na drodze krajowej B15 w Dolnej Bawarii, gdzie po raz pierwszy zamontowano ekrany akustyczne z konopi i nieobrobionego drewna modrzewiowego.

Bezkonkurencyjny Bilans CO₂

Bawarski minister transportu i burmistrz Ergolding są dumni z projektu budowy drogi B15. Codziennie po asfalcie jeździ tu około 30 000 samochodów, więc mieszkańcy w pobliżu drogi B15 z pewnością słyszą jej hałas. Aby usprawnić pracę czteropasmowej drogi, postawiono na trzymetrową ścianę dźwiękochłonną, która dzięki współpracy eksperta i grupy przedsiębiorstw z Cham została wyposażona w ekologicznie idealną izolację wykonaną z konopi.

Elementy z konopi są produkowane przez dostawcę z siedzibą w Berlinie, który wychwala zalety konopi jako zrównoważonego materiału. Już od pierwszego dnia ekrany akustyczne z konopi Canwool pochłaniają CO₂ i oferują bezkonkurencyjny bilans CO₂ w porównaniu z wełną mineralną, mówi dyrektor wykonawczy firmy produkującej. Korzystne byłoby zapewnienie długoterminowej funkcjonalności ekranów, które po okresie użytkowania mogłyby być poddawane recyklingowi lub wykorzystywane jako dostawca energii.

Duży Potencjał Dla Innych Projektów

Rozpoczęta w Dolnej Bawarii budowa bariery akustycznej przy drodze ekspresowej B15 z elementami konopnymi ma zostać zakończona do października 2023 roku, ale już widać duży potencjał dla dalszych projektów w tej dziedzinie. W dźwiękoszczelnej ścianie o długości 740 metrów dostrzega się wzorcową funkcję dla innych projektów wykorzystujących zrównoważone materiały.

Producent ekranów akustycznych z konopi Canwool jest przekonany, że inne projekty związane z ochroną przed hałasem również skorzystają na dostarczaniu gotowych elementów. Mogłyby one być montowane nie tylko w systemach drewnianych, ale również na przykład w systemach aluminiowych. Mieszkańcy Ergolding-West i Piflas powinni jednak po zakończeniu prac budowlanych cieszyć się większym spokojem i bardziej przyjazną dla środowiska konstrukcją z konopi i drewna modrzewiowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.