E-Papieros, Czyli Para Zamiast Dymka

Czy E-Papierosem Można Rzucić Palenie?

E-papieros czy całkowita abstynencja? Amerykańskie badanie sugeruje, że palacze, którzy przerzucają się na urządzenia parowe, są bardziej narażeni na nawrót nałogu niż ci, którzy rzucają palenie całkowicie. Dane są jednak niejednoznaczne.

Waporyzacja Zamiast Palenia: Czy To Sposób Na Oderwanie Się Od Tytoniu?

Jeśli chcemy rzucić palenie, musimy pokonać nie tylko uzależnienie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Często z paleniem papierosów łączy się przyzwyczajenie oraz różne stany emocjonalne. Sięgamy po papierosa przy kawie, albo przy rozmowie, ale też gdy się zdenerwujemy.

Od czasu wynalezienia e-papierosów wielu palaczy liczy na to, że nie będzie musiało rezygnować ze wszystkich swoich przyzwyczajeń. Nadzieją jest powolne odzwyczajanie: najpierw przejście z palenia na wapowanie, a następnie całkowita abstynencja.

Ale oczywiście nie jest to takie proste, przynajmniej nie dla wszystkich palaczy. W najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Jama” stwierdzono, że palacze, którzy chcieli rzucić palenie za pomocą e-papierosów, rok później częściej powracali do nałogu niż ci, którzy całkowicie rzucili palenie.

A więc to wszystko to tylko chwyt marketingowy firm produkujących e-papierosy? To również nie jest takie łatwe do stwierdzenia.

Badanie długoterminowe Jamy odnosiło się do danych z badania „Population Assessment of Tobacco and Health” (PATH), które zostało zlecone przez National Institutes of Health (NIH) oraz Food and Drug Administration (FDA) w celu zbadania wpływu palenia tytoniu na zdrowie populacji w USA. W oparciu o wyniki badań FDA zamierza opracować bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. W badaniu bierze udział w sumie 49 000 osób w wieku powyżej 12 lat.

Naukowcy z USA zbadali teraz reprezentatywną próbę 13.604 palaczy z badania PATH. Przez okres dwóch lat pytali uczestników o ich zachowania związane z paleniem.

Stwierdzono, że:

  • 9,4 proc. badanych rzuciło palenie papierosów.
  • 22,8 proc. z nich przerzuciło się na e-papierosy.

Rok później przeprowadzono ponowne badanie:

  • 62,9 procent z nich nadal nie paliło, pozostali zaczęli palić ponownie.

Połowie Udało Się Dzięki Całkowitej Abstynencji

Zespół naukowców pod kierownictwem Johna Pierce’a z Moores Cancer Center w San Diego chciał się dowiedzieć, czy osobom niepalącym łatwiej było rzucić palenie z pomocą e-papierosów, czy z całkowitą abstynencją.

Spośród uczestników badania, którzy używali e-papierosów jako pomocy w zmianie nałogu, 41,6 procent udało się całkowicie rzucić palenie po roku. Spośród osób, które całkowicie zrezygnowały z produktów nikotynowych, 50,5 procent udało się ostatecznie zachować abstynencję.

Wyniki sugerują zatem, że tzw. zimna abstynencja może być skuteczniejszym sposobem na rzucenie palenia w dłuższej perspektywie czasowej.

Jednak eksperci na łamach brytyjskiego „Science Media Center” krytycznie wypowiadają się na temat samego badania i jego interpretacji. Peter Hajek, dyrektor Jednostki Badań nad Uzależnieniem od Tytoniu (Tobacco Dependence Research Unit) na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie, skrytykował badanie za ignorowanie faktu, że palacze, którzy korzystają z pomocy w rzucaniu palenia, są często znacznie bardziej uzależnieni niż palacze, którzy decydują się na rzucenie nałogu.

Bardzo uzależnieni palacze i tak mieliby znacznie wyższy wskaźnik nawrotów. Badanie sugeruje, że używanie e-papierosów raczej eliminuje uzależnienie od tytoniu niż powoduje jego nawrót. Jest to zgodne z innymi dowodami na to, że e-papierosy są skutecznym narzędziem w rzucaniu palenia. Palacze, którzy chcą rzucić palenie, nie powinni być zniechęcani do wypróbowania e-papierosów.

Sytuacja badawcza dotycząca korzyści płynących z e-papierosów w abstynencji od tytoniu jest ogólnie kontrowersyjna. Wyniki badań z randomizacją są również niejednoznaczne. Według metaanalizy Cochrane Collaboration, przejście na e-papierosy może zwiększyć szanse na udaną abstynencję, zwłaszcza jeśli jest połączone z poradą psychologiczną.

W innej metaanalizie, w której przeanalizowano 64 badania na ten temat, ponownie stwierdzono, że e-papierosy nie przynoszą żadnych korzyści w rzucaniu palenia, jeśli są one kupowane przez samego użytkownika. Jednakże, jeśli są one udostępniane bezpłatnie jako środek terapeutyczny, odnotowywano sukcesy.

Dane pokazują, że e-papierosy nie są najwyraźniej najlepszą drogą do rzucenia palenia, ale w niektórych przypadkach mogą pomóc.

Obecnie dobrze zbadane są również szkodliwe substancje zawarte w e-papierosach: w e-liquidach wykryto około 2100 różnych substancji, w tym kofeinę, plastyfikatory, środki zapobiegające pożarom i skondensowane węglowodory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.