Kokaina w Tekstach Piosenek Ma Związek Ze Zgonami Spowodowanymi Kokainą

Z najnowszych badań wynika, że częstotliwość spożywania kokainy w tekstach piosenek może być miarą zażywania kokainy w populacji.

W wielu tekstach piosenek pojawia się kokaina. Czasem jest ona wymieniana bezpośrednio, a czasem ukryta pod tajemniczymi hasłami. Jak wynika z przeprowadzonego niedawno badania, w ostatnich latach zjawisko to stało się coraz częstsze. W tym samym okresie nie tylko zwiększyło się spożycie kokainy w populacji Stanów Zjednoczonych, ale z pewnym opóźnieniem zwiększyła się tam też liczba zgonów spowodowanych przez zażywanie kokainy.

Zespół badawczy na czele z epidemiologiem Yulin Hswen z Uniwersytetu Harvarda ocenił, jak często kokaina była wspomniana w tekstach piosenek w latach 2002-2017. Odpowiednie informacje można znaleźć w bazie danych utworów lyrics.com. Ustalono, że w okresie badania kokaina była wspomniana około 7000 razy w prawie 6000 piosenek. W latach 2002–2010 roczna liczba utworów z udziałem kokainy utrzymywała się mniej więcej na tym samym poziomie. Jednak w latach 2010-2017 nastąpił gwałtowny wzrost o 190%.

Wzrost Liczby Zgonów Spowodowanych Zażywaniem Kokainy

W tym samym okresie w USA więcej osób po raz pierwszy zażyło kokainę, dwa lata później liczba zgonów spowodowanych kokainą wzrosła o 200%. Dane te dostarczają corocznych badań i statystyk dotyczących zgonów związanych z narkotykami w Stanach Zjednoczonych.

Według zespołu badawczego między rozpoczęciem zażywania kokainy a poszukiwaniem pomocy w związku z uzależnieniem zwykle upływa od jednego do trzech lat. W związku z tym, przesunięty o dwa lata wzrost liczby zgonów spowodowanych kokainą jest trafny. Zespół badawczy podkreśla jednak w swojej publikacji, że ich badanie wykazało jedynie związek statystyczny. Kwestia przyczyny nie została wyjaśniona.

Czy Popularna Muzyka Jest Wskaźnikiem Konsumpcji Narkotyków Wśród Populacji?

Hswen i jej zespół oceniają, że częstotliwość, z jaką kokaina pojawia się w tekstach piosenek, może być rodzajem wskaźnika spożycia w populacji. Popularna muzyka mogłaby również zachęcić słuchaczy do zażywania narkotyków. Wcześniejsze badania wykazały, że popularne osoby palące i pijące alkohol mają duży wpływ na to, kiedy młodzi ludzie zaczynają palić lub spożywać alkohol. Zdaniem Hswen i jej zespołu, biorąc pod uwagę szeroki zasięg muzyki popularnej, przyszłe badania powinny dokładniej zbadać wpływ treści piosenek na zażywanie narkotyków przez młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.