Zatrucie Wodą Poprzez Konsumpcję Ecstasy

Jak Narkotyki Wpływają Na Nasze Zdrowie

Woda jest do życia niezbędna. Tak samo jak sól w postaci elektrolitów. Jeśli stosunek wody i elektrolitów w organizmie nie jest prawidłowy, w najgorszym wypadku może dojść do zagrożenia życia. Jak pokazuje niedawny opis przypadku, może się to zdarzyć w przypadku zażywania ecstasy.

29-letnia kobieta została przyjęta na oddział ratunkowy. Po spożyciu nieznanej ilości ecstasy dostaje ataku, który obejmuje całe jej ciało. W szpitalu przeprowadzane są badania krwi, które wskazują na wyraźnie zbyt niski poziom sodu. Sód jest wchłaniany z pożywienia, na przykład jako chlorek sodu, znany również jako sól kuchenna. Terminem technicznym określającym niedobór sodu jest hiponatremia.

Czasami używa się terminu zatrucie wodne, ponieważ hiponatremia może być wywołana przez nadmierne picie wody. Płyny ustrojowe ulegają coraz większemu rozcieńczeniu, co powoduje spadek stężenia sodu. Sód jest jednak niezbędny dla wielu procesów metabolicznych. Jeśli poziom sodu spadnie poniżej pewnego progu, oznacza to, że zbliża się ostry stan zagrożenia. Zaczyna się od zmęczenia, dezorientacji i niestabilności chodu i może prowadzić do drgawek i śpiączki.

Obrzęk Mózgu Spowodowany Niedoborem Sodu Może Być Śmiertelny

Ostra hiponatremia musi być szybko leczona, ponieważ może rozwinąć się w obrzęk mózgu, który zagraża życiu, jeśli nie jest leczony. Ostatecznie 29-letniej pacjentce pomogło dożylne podanie roztworu sodu oraz pomoc farmakologiczna. Zespół medyczny opublikował ten przypadek, aby zwrócić uwagę na ryzyko związane z zażywaniem ecstasy.

Zespół medyczny nie potrafił udzielić informacji na temat konkretnej przyczyny hiponatremii u pacjentki. Ogólnie jednak można sobie wyobrazić dwa możliwe wytłumaczenia. Nadmierne picie wody jest jednym z wyjaśnień. Osoby zażywające ecstasy mogą mieć tendencję do picia dużej ilości wody ze względu na podwyższoną temperaturę ciała i suchość w ustach, które są również skutkami zażywania ecstasy. Przypadki hiponatremii obserwowano również u maratończyków, którzy piją dużo wody o niskiej zawartości elektrolitów.

Inna teoria głosi, że ecstasy przyczynia się do zwiększonej produkcji wazopresyny poprzez neuroprzekaźniki dopaminę i serotoninę. Wazopresyna jest hormonem, którego działanie powoduje, że mniej płynów jest wydalanych. W połączeniu ze zwiększonym spożyciem wody, stężenie sodu może spaść poniżej krytycznego progu.

Dotychczasowe przypadki wykazały, że hiponatremia po zażyciu ecstasy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Można zatem przypuszczać, że żeńskie hormony przyczyniają się do zwiększonego ryzyka. Zespół medyczny zwraca uwagę, że użytkownicy ecstasy powinni być świadomi ryzyka. Hiponatremia jest jednak tylko jednym z zagrożeń związanych z zażywaniem ecstasy. Badania pokazują, że po zażyciu ecstasy wielokrotnie dochodzi do zgonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.