Narkotyki Zwiększają Ryzyko Zachorowania Na Alzheimera i Parkinsona

Alkohol, kokaina i metamfetamina zwiększają ryzyko chorób nerwowych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. W artykule naukowym wyjaśniono kontekst tego zjawiska.

Nasze komórki nerwowe potrafią osiągnąć zdumiewająco stary wiek. Większość komórek nerwowych w mózgu jest w naszym wieku. Inne komórki ciała z reguły stale się odnawiają. Chociaż komórki nerwowe są w stanie na nowo się odtworzyć, to jest to raczej wyjątek niż reguła. Nadmierne obumieranie komórek nerwowych nazywamy chorobami neurodegeneracyjnymi.

Należą do nich na przykład choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona. Możliwe konsekwencje tych chorób to utrata pamięci, zaburzenia ruchowe lub problemy z mową. Choroby neurodegeneracyjne mogą mieć różne przyczyny. Mogą to być czynniki genetyczne lub niezdrowy styl życia. Jak sugerują najnowsze badania, zażywanie narkotyków może również mieć wpływ na rozwój tych chorób. Zespół badawczy z Chin wyjaśnia rolę alkoholu, kokainy i metamfetaminy w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Zwiększona Ilość Żelaza w Mózgu Powoduje Śmierć Komórek

Ważna w tym kontekście jest bariera krew-mózg. Składa się ze ściany ciasno upakowanych komórek i jest czymś w rodzaju drzwi do mózgu. Bariera krew-mózg ma na celu ochronę mózgu przed szkodliwymi substancjami. Narkotyki sprawiają, że ta ściana jest bardziej przepuszczalna. Zwiększa to ilość szkodliwych cząstek i metali, takich jak żelazo, które przedostają się do mózgu.

W rezultacie żelazo gromadzi się w komórkach nerwowych i wytwarza tam tzw. wolne rodniki. Są to molekuły pozbawione elektronu i dlatego są niezwykle reaktywne. Oznacza to, że próbują wyrwać brakujący elektron z innych molekuł. Często atakują błonę komórkową lub inne ważne elementy komórki. Szkody, które powstają, mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci komórki. Ten rodzaj śmierci komórki jest określany mianem ferroptozy.

Śmierć Komórek Ma Związek z Chorobami Neurodegeneracyjnymi

Badania wykazały, że ta forma śmierci komórek jest prawdopodobnie związana z powstawaniem chorób neurodegeneracyjnych. Na przykład u osób cierpiących na chorobę Alzheimera zaobserwowano zwiększone odkładanie się żelaza w niektórych regionach mózgu. Zespół badawczy a czele z Yun Wang ocenia, że proces ferroptozy może wyjaśniać, dlaczego ludzie, którzy w przeszłości zażywali narkotyki, częściej cierpią na choroby neurodegeneracyjne niż inni.

Jednak dokładne mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są bardzo złożone i nie są jeszcze w pełni poznane. Tak więc, oprócz ferroptozy, istnieje wiele innych mechanizmów, które odgrywają rolę w chorobach. Jednak wyniki badań pokazują, że zażywanie narkotyków może zwiększać ryzyko powstawania chorób neurodegeneracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.