Podróżowanie z Medyczną Marihuaną

Podróżowanie z medyczną marihuaną niestety nie jest jeszcze tak bezproblemowe, jakby sobie pacjenci tego życzyli. Poniżej zdradzimy, na co należy zwracać uwagę i na jakie przeszkody trzeba być nastawionym, jeśli jako pacjent przyjmujący medyczną marihuanę chcemy wyjechać na wakacje i wziąć ze sobą swój lek.

Jest lato i szczyt sezonu, więc idealny czas na urlopowy wypoczynek. Jednak dla wielu pacjentów przyjmujących medyczną marihuanę podróż bez swojego lekarstwa jest nie do pomyślenia i często nie bezproblemowa. Nadal marihuana jest nie tylko lekarstwem, ale i też w większości krajów środkiem odurzającym. Nie można jej przewieźć przez granicę, mimo że mamy receptę od lekarza i wszelkie dokumenty.

Ze względu na to, że w Polsce kwestia medycznej marihuany nie jest jeszcze tak zaawansowana i istnieje mało, bądź nie ma żadnych informacji na temat podróży z medyczną marihuaną, przytoczymy przykład Niemiec.

Niemiecki Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) pisze na swojej stronie internetowej: „Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie leków odurzających (BtMVV) lekarz może przepisać pacjentowi środki odurzające w odpowiedniej ilości. Pacjent może wywieźć lub wwieźć środki odurzające zakupione na podstawie recepty lekarskiej w ilości wystarczającej na czas podróży. Osoby pośrednie nie mogą przewieźć leków odurzających, ponieważ środki odurzające mogą być przewożone wyłącznie na własny użytek (zob. § 4 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o środkach odurzających (BtMG) w związku z § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie handlu środkami odurzającymi (BtMAHV)).” Zasadniczo, podróżując z medyczną marihuaną, należy rozróżnić dwa rodzaje krajów:

Po pierwsze, kraje Unii Europejskiej należące do strefy Schengen: Niektóre kraje europejskie zezwoliły na przywóz środków odurzających przepisanych przez lekarza zgodnie z §75 konwencji Schengen. Jest to względnie nieskomplikowany import środków odurzających.

Do krajów tych należą: Belgia, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Austria, Polska, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy i Węgry. W przypadku tych krajów wystarczy wypełnić tzw. Zaświadczenie o przewożeniu środków odurzających w ramach leczenia medycznego. Kluczowe znaczenie ma pieczęć lekarza oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ. Organami są zazwyczaj Krajowe Izby Lekarskie. Na takim zaświadczeniu należy wpisać dane od lekarza, swoje i leku. Zaświadczenie musi podbić lekarz i otrzymać potwierdzenie od Krajowej Izby Lekarskiej.

Po drugie mamy do czynienia z krajami, które nie należą do strefy Schengen. Należą do tej grupy zarówno kraje Unii Europejskiej, które nie są w strefie Schengen, czyli: Rumunia, Chorwacja, Bułgaria, Wielka Brytania, Irlandia i Cypr, ale także wszystkie inne kraje spoza Unii Europejskiej.

Tutaj niestety nie ma odpowiedniej procedury, dzięki której można by swobodnie i legalnie przewozić medyczną marihuanę do tych krajów. W tym celu należy zwrócić się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w odniesieniu do każdego kraju. Potrzebny jest tu także zdrowy rozsądek. Zdecydowanie nie polecamy jechać do Korei Północnej lub Rosji z medyczną marihuaną. Sami się domyślcie dlaczego…

Zaleca się, aby mieć przy sobie dany dokument w języku danego kraju. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i nieporozumień z tamtejszymi urzędnikami.

Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych dodaje: „Ze względu na to, że nie istnieją zharmonizowane międzynarodowe przepisy dotyczące przewożenia środków odurzających poza strefę Schengen, należy wziąć pod uwagę przepisy obowiązujące w kraju docelowym lub tranzytowym. Zaleca się pacjentom, aby przed rozpoczęciem podróży wyjaśnili sytuację prawną odnośnie medycznej marihuany w kraju, do którego się udają oraz kraju, przez który będą przejeżdżać. Niektóre kraje wymagają dodatkowych zezwoleń na przywóz, ograniczają dozwoloną ilość przewożonych środków odurzających, a nawet ogólnie zakazują przewożenia niektórych środków odurzających. Takich informacji może udzielić ambasada danego kraju, a adresy kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.”

Pacjenci przyjmujący medyczną marihuanę niestety niestety nie mogą swobodnie podróżować za granicę. Dotyczy to zarówno pacjentów z medycznej marihuany, jak i pacjentów przyjmujących opioidy lub inne leki na bazie środków odurzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.