Działanie CBD Na Osteoporozę

W Polsce na osteoporozę choruje prawie trzy miliony osób. Wiele osób cierpi z tego powodu na poważne ograniczenia w codziennym życiu. Naukowcy odkryli, że układ endokannabinoidowy odgrywa istotną rolę w tworzeniu masy kostnej, a kannabinoidy z rośliny konopi mogą nawet leczyć złamania kości.

Osteoporoza: Co To Jest?

Osteoporoza (czyli zanik kości) jest przewlekłą chorobą, w której masa kostna stale maleje z powodu zaburzonego metabolizmu kostnego. W rezultacie szkielet staje się porowaty i niestabilny. To automatycznie zwiększa ryzyko złamań kości.

Do około 30 roku życia dochodzi w szkielecie do ciągłego gromadzenia się i niszczenia kości, aż do osiągnięcia maksymalnej masy kostnej, która różni się u poszczególnych osób. Jednak mniej więcej po 40 roku życia zmniejsza się o jeden procent każdego roku.

Kto Jest Najbardziej Narażony?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą sprzyjać osteoporozie. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko osteoporozy, ponieważ około 30 roku życia zostaje osiągnięta maksymalna gęstość kości, po czym stale się zmniejsza. W grupie ryzyka znajdują się również osoby z niedowagą (wskaźnik masy ciała BMI <20).

Ponadto szczególnie zagrożone są kobiety w okresie menopauzy. Dzieje się tak dlatego, że niedobór hormonów aktywuje komórki, które rozkładają kości. Ale nawet osoby, które nie poruszają się regularnie mogą zachorować. Podobnie niektóre leki, takie jak kortyzon, mogą mieć negatywne skutki na kości. W rezultacie zmniejsza się gęstość kości i nasila się ich degradacja.

W starszym wieku zanik kości występuje szczególnie często. Osoby starsze od 70 roku życia często cierpią na niedobór wapnia i niedobór witaminy D. Ale przyczyną mogą być również czynniki genetyczne. Wszystkie te czynniki wchodzą w zakres tak zwanej osteoporozy pierwotnej. Około 95 procent wszystkich pacjentów cierpi na chorobę pierwotną.

Osteoporozę dzieli się na typu 1 (osteoporoza pomenopauzalna), który rozpoczyna się w okresie menopauzy u kobiet po menopauzie i typu 2 (osteoporoza wieku), która powstaje po 70 roku życia.

Co To Jest Wtórna Osteoporoza?

Wtórna osteoporoza powstaje w połączeniu lub w wyniku innych chorób. Długotrwałe leczenie kortyzonem, na przykład przy zespole Cushinga, może prowadzić do zaniku kości. Może również powodować nadczynność tarczycy lub nadczynność przytarczyc.

Inne możliwe przyczyny mogą obejmować:

 • niedoczynność gruczołów płciowych
 • cukrzycę typu 1
 • przewlekłą choroba zapalna jelit (choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
 • nietolerancję laktozy i celiakia
 • niewydolność nerek
 • choroby zapalne i reumatyczne
 • marskość wątroby
 • długotrwałe spożywanie alkoholu i/lub nikotyny

Jaka Jest Różnica Między Osteoporozą a Chorobą Zwyrodnieniową Stawów?

Chociaż osteoporoza i choroba zwyrodnieniowa stawów są różnymi chorobami, mogą być ze sobą powiązane. Na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów (zużycie stawów) może dotyczyć kręgosłupa, podczas gdy osteoporoza zwiększa podatność na złamania kości z powodu rozpadu kości. Zanik kości może również prowadzić do zapalenia. Może to z kolei prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Po Czym Poznać Osteoporozę?

Z reguły utrata masy kostnej początkowo nie powoduje żadnych objawów. W miarę dalszego niszczenia kości dochodzi do zmian osteoporotycznych w szkielecie i spontanicznych złamań, pozornie bez wyraźnej przyczyny. Są one bardzo bolesne i mogą wiązać się z poważnymi ograniczeniami ruchowymi. W przypadku złamania długich kości, takich jak złamanie szyjki kości udowej, pacjenci nie mogą chodzić na chorej nodze.

Jednakże w przebiegu osteoporozy często dochodzi do pęknięcia trzonów kręgów (złamania osteoporotyczne). Takie pęknięcie kręgu powoduje silny ból, ale ludzie często sądzą, że jest to lumbago lub ból rwy kulszowej. Również lekarze często nie rozpoznają od razu złamania kręgów, lecz odczytują je jako silny ból pleców.

W zaawansowanym stadium choroby złamania kręgów mogą powodować następujące objawy:

 • wykształcenie garba
 • krzywizna kręgosłupa lędźwiowego do przodu
 • utrata wzrostu o kilka centymetrów

W najgorszym przypadku zmiany osteoporotyczne spowodują, że dolne żebra stykają się z grzebieniem biodrowym, co prowadzi do dalszego silnego przewlekłego bólu. Ponadto wiele osób przyjmuje ostrożną pozycję, co powoduje bolesne napięcie mięśni.

Diagnoza: Jakie Zrobić Badania?

Pomiar gęstości kości (osteodensytometria) jest najważniejszą metodą badawczą w diagnostyce osteoporozy. Za pomocą sytometrii osteodowej DXA (Dual X Ray Absorptiometria) można zmierzyć gęstość minerałów kostnych, która jest zmniejszona w obecności choroby. Pomiar DXA jest bezbolesny i trwa tylko kilka minut. W celu potwierdzenia podejrzenia utraty masy kostnej zazwyczaj wykonuje się pomiar ilościowy ultrasonograficzny, który nie daje tak dokładnych wyników, jak w przypadku DXA osteodensytometrii.

Pomiar gęstości kości może wykonać ortopeda. Określaną wartością w kościach jest Bone Mineral Density (BMD). Jest to wartość wskazująca na zawartość mineralną substancji kostnej.

Jeśli chodzi o wyniki takiego badania to obliczenia polegają na porównaniu średniej gęstości kości u zdrowej osoby z wartością T (T-score) pacjenta. Jeśli wynik T-score mieści się w przedziale od 1.0 do – 2.5, masa kostna jest niska (wstępne stadium). W przypadku wartości poniżej – 2.5 jest to choroba osteoporozy bez złamań. Jeśli wynik jest mniejszy niż – 2.5 i wystąpiły złamania kości bez zdarzenia wywołującego, lekarz mówi o potwierdzonej lub zaawansowanej osteoporozie.

Czy Osteoporoza Jest Wyleczalna?

Choroba bez odpowiedniego leczenia postępuje. Dzięki odpowiedniej terapii można spowolnić postęp choroby i zapobiec powikłaniom. Jednak całkowite wyleczenie nie jest możliwe.

Jak Zapobiegać Osteoporozie?

Chorobie osteoporozy można zapobiec za pomocą prostych środków. Dla zachowania zdrowych kości bardzo ważna jest przede wszystkim aktywność fizyczna. W przypadku mocnych kości pomagają przede wszystkim te czynności, w których musi być utrzymany ciężar własny. Zajęcia te obejmują na przykład wchodzenie po schodach, szybkie chodzenie (walking), jogging i trening siłowy.

Oprócz aktywności fizycznej ważne jest również, aby zwracać uwagę na dietę. Powinna być zrównoważona i bogata w wapń. Aby pobudzić produkcję witaminy D w organizmie, zaleca się również spacerowanie na słońcu.

Terapia i Leczenie Osteoporozy

Aby zapobiec złamaniom kości, w ramach leczenia osteoporozy wpływa się na metabolizm kości. Jeżeli doszło już do złamań kości, należy je odpowiednio opatrzyć i złagodzić ból. Stosuje się tu klasyczne leki przeciwbólowe. Ogólnie rzecz biorąc, terapia składa się z różnych środków.

Prawidłowe odżywianie odgrywa tu ważną rolę. Pacjenci z osteoporozą powinni otrzymywać odpowiednią ilość wapnia, ponieważ dieta bogata w wapń może zmniejszyć ryzyko złamań kości. Wapń jest ważny przede wszystkim dla budowy i stabilności kości. Zalecane są wysokie dawki od 1000 do 1500 miligramów wapnia dziennie. Często stosuje się również preparaty wapnia, ponieważ spożycie wapnia z pożywieniem jest niewystarczające.

Ponadto należy zwrócić uwagę na niedobór witaminy D. Witamina D zatrzymuje wapń w kościach, dlatego też należy zadbać o jej odpowiednie spożycie. W diecie to spożycie nie będzie wystarczające, dlatego lekarze przepisują suplementy z witaminą D.

Oprócz witaminy D wspomagająco mogą być stosowane również inne witaminy i minerały. Należą do nich witamina E, witamina K1 i witamina B6, a także minerały cynku, magnezu i manganu, które mogą wpływać na metabolizm kości.

Leczenie Bisfosfonianami

Często w ramach terapii przepisuje się również leki zwane bisfosfonianami. Posiadają one właściwości antyresorpcyjne. Substancje czynne odkładają się na kościach i tam hamują aktywność osteoklastów.

Osteoklasty są wielonuklearnymi komórkami olbrzymimi, które powstają ze szpiku kostnego w wyniku fuzji jednojądrzastych komórek progenitorowych. Ich głównym zadaniem jest resorpcja substancji kostnej. Ich przeciwnikami są osteoblasty. Komórki te są z kolei odpowiedzialne za tworzenie tkanki kostnej.

Celem bisfosfonianów jest zmniejszenie rozpadu kości. Podawane są one doustnie lub pozajelitowo. Podobnie jak wszystkie leki, bisfosfoniany mogą powodować działania niepożądane, które obejmują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy oraz bóle stawów i mięśni.

Możliwe są jednak też dalsze działania niepożądane, jeśli bisfosfoniany są podawane dożylnie. Mówi się o tak zwanej martwicy kości. Tkanka kostna obumiera w wyniku martwicy spowodowanej brakiem zaopatrzenia w składniki odżywcze i tlen, co wiąże się z ogromnym bólem. Uczeni ze szpitala Thomas Jefferson University Hospital w Filadelfii wskazują na niebezpieczeństwo takiej martwicy kości.

Lekarze zazwyczaj zalecają pacjentom przyjmującym bisfosfoniany od czterech lub pięciu lat trzyletnią przerwę na przyjmowanie leków. Nie należy się spodziewać negatywnych zmian w gęstości kości.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego również sugerują, że bisfosfoniany mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Uważa się, że przyjmowane przez pięć lat leki podwajają ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Pomimo tych możliwych poważnych skutków ubocznych, należy również powiedzieć, że u wielu pacjentów z osteoporozą przyjmujących bisfosfoniany korzyści z tych leków przewyższają ich potencjalne wady.

Endokannabinoidy i Ich Wpływ Na Metabolizm Kości

W regulacji licznych procesów fizjologicznych ważną rolę odgrywa układ endokannabinoidowy. Układ endokannabinoidowy jest również zaangażowany w metabolizm kości. Endokannabinoidy i kannabinoidy z rośliny konopi indyjskich, takie jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), wchodzą w interakcję z receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2 oraz receptorem GPR55, aby regulować funkcję komórek za pomocą różnych szlaków sygnałowych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu dowodzą, że kannabinoidy wytwarzane są między innymi w kościach. Jednak mechanizmy regulujące ich produkcję są niejasne. Mimo to różne badania wykazały, że endokannabinoidy odgrywają kluczową rolę w regulowaniu metabolizmu kostnego.

Stwierdzono również, że myszy z niedoborem receptorów CB1 w wyniku defektu osteoklastów miały wysoką maksymalną masę kostną. Jednakże rozwinęła się u nich osteoporoza związana z wiekiem spowodowana upośledzeniem kości i gromadzeniem się tłuszczu ze szpiku kostnego.

Natomiast myszy z niedoborem receptorów CB2 miały względnie prawidłową wartość szczytową kości. Mimo to rozwinęła się u nich osteoporoza związana z wiekiem w wyniku zwiększonego obrotu kostnego z oddzieleniem resorpcji kości od procesu tworzenia kości.

Myszy z niedoborem receptorów GPR55 mają zwiększoną masę kostną z powodu defektu aktywności resorpcyjnej osteoklastów, ale tworzenie kości pozostaje nienaruszone.

Ponadto naukowcy donoszą, że endokannabinoidy są również wytwarzane w tkankach błony maziowej. Badania przedkliniczne wykazały, że ligandy receptorów kannabinoidowych są skuteczne w leczeniu zapalenia stawów. Z danych naukowców wynika, że receptory kannabinoidowe i enzymy odpowiedzialne za syntezę i rozkład ligandów odgrywają ważną rolę w przebudowie kości i patogenezie chorób stawów.

W innym badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców stwierdzono, że farmakologiczna i genetyczna inaktywacja receptorów CB1, CB2 i GPR55 u dorosłych myszy hamuje resorpcję kości i zwiększa masę kostną. Oznacza to, że odwrotni agoniści/antagoniści tych receptorów mogą być stosowane jako leki przeciwresorpcyjne.

Jednak w starzejącym się szkielecie receptory CB1 i CB2 mają działanie ochronne przeciwko zależnej od wieku utracie kości zarówno u samców, jak i samic myszy. Niedobór receptorów CB1 u starszych myszy powoduje przyspieszoną zależną od wieku osteoporozę z powodu znacznego zwiększenia resorpcji kości i znacznego zmniejszenia tworzenia się kości.

Podobne przyspieszenie utraty masy kostnej odnotowano również u myszy w podobnym wieku z niedoborem CB2. Stwierdzono jednak, że są one związane ze zwiększonym obrotem kostnym. W rezultacie naukowcy opowiadają się za wykorzystaniem receptorów kannabinoidowych jako celu terapii anabolicznej i antyresorpcyjnej w leczeniu złożonych wielopłaszczyznowych chorób kości, takich jak osteoporoza.

Kannabinoidy z Rośliny Konopi

Kannabinoidy, takie jak THC i CBD, podobnie jak endokannabinoidy, mogą aktywować receptory kannabinoidowe. CBD, który nie ma działania odurzającego, wchodzi w interakcje z receptorami CB1 i CB2. Zgodnie z wcześniej wymienionymi badaniami, receptory CB2 są szczególnie ważne, ponieważ wykazują ekspresję osteoklastów i osteoblastów.

Uważa się, że receptory CB2 biorą udział w tworzeniu równowagi metabolizmu kostnego. Według jednego z badań CBD może hamować wydzielanie przekaźnika noradrenaliny. Uważa się, że noradrenalina opóźnia tworzenie się kości. W rezultacie może dojść do zachwiania równowagi w metabolizmie kostnym. Podawanie CBD może mieć pozytywny wpływ.

Naukowcy z University of Jerusalem odkryli, że zarówno kannabinoidy w organizmie, jak i kannabinoidy, takie jak THC i CBD, pochodzące z konopi indyjskich, zawierają długołańcuchowe amidy kwasów tłuszczowych (FFA). Te z kolei wywierają potencjalny wpływ na osteoblasty i osteoklasty, czyli na metabolizm kości.

W ludzkim ciele amidy kwasów tłuszczowych aktywują receptory CB1 i CB2 oraz inne receptory. Rozkład FAA następuje za pomocą enzymu hydrolazy amidowej kwasów tłuszczowych (FAAH). Naukowcy uważają, że CBD może hamować to działanie, a tym samym przyczynić się do tworzenia kości.

Czy CBD Może Szybciej Wyleczyć Złamanie Kości?

W przypadku złamania kości organizm reaguje podobnie jak w przypadku uszkodzenia tkanek miękkich. Proces gojenia kości przebiega zwykle w kilku etapach.

Końcówki kostne zrastają się przez nowo utworzoną tkankę kostną (callus). Tkanka kostna powstaje w wyniku aktywacji osteoblastów (komórek odpowiedzialnych za tworzenie tkanki kostnej podczas przebudowy kości) w wewnętrznej skórze kości. Zwykle w jamie szpikowej kości długich powstaje wewnętrzny kalus kostny.

Oznacza to, że dwa końce kości ponownie zrastają się ze sobą pod wpływem nowo powstałej tkanki. Około ósmego tygodnia tkanka ta jest ponownie rozkładana przez osteoklasty (komórki powstające w wyniku fuzji komórek progenitorowych ze szpiku kostnego) i zastępowana tkanką kostną utworzoną z trajektorii (linii nacisku i rozciągania kości) (remodeling). Mówiąc najprościej, wcześniej złamana kość w końcowej fazie odzyskuje naturalną formę.

Badanie z 2015 roku, przeprowadzone na Uniwersytecie Hebrew i Uniwersytecie Tel Awiw, przyciągnęło uwagę na całym świecie. Naukowcy wstrzyknęli kanabinoid kannabidiol (CBD) grupie szczurów ze złamanym udem, a innej grupie – mieszankę CBD i THC.

Wynik był zaskakujący nawet dla badaczy. U szczurów, którym podawano czyste CBD, kości zostały wyleczone w ciągu ośmiu tygodni. Ponadto kości zregenerowały się na tyle, że były znacznie bardziej stabilne niż wcześniej.

U drugiej grupy otrzymującej CBD i THC nie zaobserwowano tego procesu gojenia. Naukowcy uważają, że szkielet również posiada receptory kannabinoidowe i reaguje na kannabinoidy z rośliny konopi indyjskich, w szczególności na CBD. W wyniku tej reakcji następuje stymulacja tworzenia nowej tkanki kostnej i wzmocnienie połączenia kości.

Czy Olej CBD Może Mieć Pozytywny Wpływ Na Metabolizm Kości?

Jeśli chodzi o osteoporozę i olej CBD lub inne produkty CBD, takie jak kapsułki CBD lub ekstrakty CBD, należy najpierw powiedzieć, że są one ogólnodostępne bez recepty. Zawartość THC w tych produktach CBD jest tak niska, że nie mają one działania psychoaktywnego.

W powyższych badaniach, które wskazują na pozytywny wpływ CBD, nie zastosowano oleju CBD. Przeciwnie, CBD jest stosowane w wysokich stężeniach, których nie ma olej CBD. W związku z tym działanie CBD nie może być przeniesione na produkty zawierające kannabidiol. Ponadto wpływ CBD na metabolizm kostny nie został jednoznacznie udowodniony. Brakuje badań klinicznych na temat tego, jak CBD może działać konkretnie w tym przypadku.

Zasadniczo olej CBD lub inne ogólnodostępne produkty z CBD nie zastępują klasycznego leczenia osteoporozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.