Wszystko Na Temat Trychomów

Większość konsumentów marihuany zgodzi się z tym, że zdrowa powłoka trychomów jest dobrym znakiem na to, że mamy do czynienia ze świetnym ziołem. Ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że te malutkie, wyglądające niczym mróz na roślinach, grzybki powodują, że marihuana staje się tak szczególna?

Co to są trychomy?

Trychomy to drobne, mikroskopijnie małe, kryształowe cząsteczki, które rosną na marihuanie. To one sprawiają, że pąki wyglądają jakby były pokryte mrozem i są cenione przez użytkowników zarówno medycznej marihuany jak i rekreacyjnej za nadanie jej swojej mocy.

Słowo „trychom” pochodzi od greckiego słowa „tríchōma”, co oznacza „wzrost włosa”. Jeśli przyjrzymy się im pod mikroskopem, to trychomy przypominają małe włoski albo grzybki. Patrząc jednak gołym okiem przypominają drobne kryształki.

Trychomy słyną z tego, że się kleją, a im bardziej się kleją, Tm mocniejsze zioło. Ponadto wydają silny aromat. Dzieje się tak, ponieważ trychomy zawierają w sobie największe koncentracje cannabinoidów oraz terpenów, które nadają marihuanie jej niezwykły aromat, smak oraz działanie.

Rodzaje trychomów

Trychomy z daleka może i wyglądają jednakowo, ale w rzeczywistości jest tak, że istnieją w różnych kształtach i wielkościach. Istnieją trzy główne rodzaje trychomów, które możemy znaleźć na roślinie marihuany.

Trychomy bulwiaste
Są to najmniejsze trychomy, jakie występują na roślinie cannabisu i mają wielkość od 10 do 15μm. Mają skłonność do tego, że pojawiają się na powierzchni całej rośliny i nie można ich dostrzec oraz rozpoznać gołym okiem.

Trychomy główkowate
Te trychomy są nieco większe i wyglądem bardziej przypominają grzyby, które są wyposażone w główkę oraz łodygę. Główkowate trychomy występują częściej niż te bulwiaste.

Trychomy główkowato – łodygowate
Są to największe i najczęściej występujące trychomy, które występują na cannabisie. Osiągają one wielkość pomiędzy 50 do 100μm, co sprawia, że stają się one widoczne dla gołego oka, inaczej niż w przypadku trychomów główkowatych. Te trychomy ponadto są wyposażone w łodygę oraz główkę, która służy im jako centrum produkcji terpenów orz cannabinoidów.

Do czego służą trychomy?

Trychomy są fabrykami produkującymi cannabinoidy, które kochają i cenią wszyscy palacze marihuany. Mają one skłonność do produkowania tych związków chemicznych w momencie, gdy roślina dojrzewa i zaczyna kwitnąć.

W momencie gdy roślina dojrzewa i zaczyna rozwijać kwiaty, rozpoczyna się też aktywność w trychomach. Wodniczki i plastydy są transportowane z łodyg trychomów do ich główek, gdzie są używane jako pomoc komórkom w przemianie materii i ostatecznie w uformowaniu się w molekuły, które służą jako prekursory dla cannabinoidów.

Naukowcy i badacze jeszcze nie do końca odkryli, dlaczego cannabinoidy oraz terpeny są produkowane oraz przechowywane w trychomach. Niektórzy uważają, że pomaga to roślinie cannabisu w ochronie samej siebie przed szkodnikami, ponieważ produkują one zarówno silny aromat jak i efekty psychoaktywne, które możliwie odpychają wrogów i powstrzymują ich przed jej zjedzeniem.

Gdy tylko trychomy dojrzeją, zmieniają swój kolor. Większość growerów korzysta z tego zjawiska, aby zorientować się, w jakim stadium dojrzewania znajduje się roślina i kiedy można zebrać plon.

Trychomy są bardzo delikatne i bardzo łatwo mogą zostać uszkodzone przez światło, gorąco, kontakt fizyczny czy ruch oraz przez tlen. Po pewnym czasie mogą też obumrzeć.

W jaki sposób oddzielić trychomy od reszty rośliny?

Jeśli konsumujesz normalne pąki cannabisu, to oczywiście chcesz mieć jak najwięcej trychomów na swoim materiale. Oddzielenie trychomów od materiału roślinnego pozwala jednak konsumentom na produkcję bogatych w cannabinoidy koncentraty, które są o wiele bardziej mocne niż zwyczajne pąki.

W rzeczywistości sztuka oddzielania trychomów od materiału roślinnego jest podstawową zasadą, jaka kryje się za rosnącym rynkiem koncentratów z cannabisu. Począwszy na kifie oraz haszyszu aż po BHO oraz olej – wszystkie koncentraty powstają poprzez oddzielenie trychomów od cannabisu i w gruncie rzeczy ekstrahuje się główne części tej rośliny.

Istnieje kilka sposobów, na jakie można oddzielić trychomy od reszty rośliny. Oto kilka najbardziej lubianych oraz stosowanych:

Przesiewanie na sucho
Przesiewanie na sucho polega na delikatnym tarciu suchych pąków na bardzo drobnym sitku. W wyniku powstaje drobny proszek, który nazywany jest kifem. Kif to chyba najstarszy rodzaj koncentratu cannabisowego, jaki jest wytwarzany. Powstaje z niego oryginalny, marokański haszysz.

Dzięki delikatnemu tarciu wysuszonych pąków na sitku jesteś w stanie oddzielić kilka delikatnych trychomów od powierzchni rośliny. Możesz użyć tego drobnego proszku dodając go do jointa albo podgrzać go w fifce, przez co zrobisz z niego haszysz.

Rolowanie w rękach
Ta metoda oddzielania trychomów od rośliny cannabisu polega na użyciu świeżych pąków zamiast wysuszonych. Chodzi tutaj głównie o to, że przez dłuższy czas rolujesz delikatnie w dłoniach pąki. Sprawia to, że trychomy się oddzielają od rośliny i ponadto wydobywa małą ilość oleju z rośliny.

Ta mieszanka trychomów oraz oleju zostaje jako pozostałość rośliny na powierzchni dłoni w formie czarnej, podobnej do żywicy substancji. Zbierasz ją i formujesz niczym plastelinę, dzięki czemu powstaje tak zwany „charas”. Hinduscy mnisi sadhu używają do jego palenia specjalnych fajek.

Prasowanie na gorąco
Jak już sama nazwa sugeruje, proces ten polega na prasowaniu na gorąco wysuszonych pąków cannabisu między dwoma gorącymi powierzchniami, aby podgrzać trychomy i w ten sposób oddzielić je od rośliny.

Najprostszym na to sposobem jest owinięcie pąka w papier do pieczenia i ściśnięcie go między rozgrzanymi blaszkami prostownicy do włosów. Kombinacja gorąca oraz siły pomaga w odseparowaniu trychomów w celu otrzymania niewielkiej ilości oleju, który zwany jest jako „rosin”.

Ekstrakcja bazująca na zastosowaniu rozpuszczalnika

Metody ekstrakcji bazujące na użyciu środka rozpuszczającego polegają na ekstrakcji trychomów od rośliny przy pomocy użycia jakiegoś rozpuszczalnika. Najsłynniejszymi rozpuszczalnikami przy oddzieleniu trychomów są: alkohol, butan, lodowata woda oraz użycie dwutlenku węgla.

Ekstrakcja alkoholem
Jest to dosyć prosta metoda. Wystarczy umieścić w jakimś pojemniku pąki oraz kawałki rośliny i zalać wszystko alkoholem. Taką miksturę odstawiamy na dłuższy czas i codziennie nią wstrząsamy, aby pomóc alkoholowi w oddzieleniu trychomów od rośliny. Miksturę o kilku dniach filtrujemy i podgrzewamy, aby wyparować możliwie jak najwięcej alkoholu.

Najlepiej użyć do tego specjalnego urządzenia do gotowania ryżu. Najlepiej jednak odparowywać alkohol na dworze, nie zakrywając urządzenia i przy włączonym, skierowanym na niego wiatrakiem, gdyż bardzo łatwo spowodować wybuch bądź pożar.

Ekstrakcja butanem
Polega ona na umieszczeniu w szczelnym pojemniku pąków i wpuszczeniu do nich płynnego butanu. Butan pomaga w odseparowaniu trychomów od reszty materiału a powstałą mieszankę podgrzewamy w celu usunięcia jak największej ilości rozpuszczalnika. Jest to również prosta, ale niebezpieczna metoda i wymaga ekstremalnej ostrożności.

Ekstrakcja lodowatą wodą
Jest to metoda podobna do ekstrakcji alkoholem. Pąki umieszczamy w pojemniku z wodą i lodem, po czym całość mieszamy albo wstrząsamy i odstawiamy. Cały materiał roślinny usuwamy, a pozostałą miksturę filtrujemy przez coraz to drobniejsze sitka. W ten sposób powstaje „Bubble Hash”.

Ekstrakcja CO₂
Ekstrakcja z użyciem CO₂ jest najbardziej zaawansowaną i najnowocześniejszą formą oddzielenia trychomów. Polega na przekształceniu dwutlenku węgla w ciecz, doprowadzając go do punktu krytycznego. Taką ciecz używa się do ekstrahowania cannabinoidów oraz terpenów z marihuany. Jest ona jednak bardzo zaawansowana technicznie i wymaga profesjonalnego wyposażenia laboratoryjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.