nasiona thc-thc.com

Efekt placebo wyjaśnia działanie mieszanki napojów energetycznych z alkoholem

Niektóre osoby po wypiciu mieszanki alkoholu z napojem energetycznym czują się bardziej pijani. Czy to tylko złudzenie? Jeden eksperyment pokazał, że chodzi tu tylko i wyłącznie o efekt placebo.

Uzupełnij zdanie: „… doda ci skrzyyyydeeełłłł!” To zapewne nie było trudne, gdyż slogan słynnego napoju energetycznego z Austrii zawierającego kofeinę jest znany na całym świecie przede wszystkim ze swoich głupawych reklam. Marketing producenta chce dać nam poniekąd do zrozumienia, że konsumujący jego napój przerastają samych siebie, a przede wszystkim swoje możliwości.

Z punktu widzenia pewnego zespołu badaczy pod przewodnictwem Yanna Cornila marketing napojów energetycznych ma na celu promowanie określonych oczekiwań wobec ich działania, szczególnie po zmieszaniu ich z alkoholem. Te oczekiwania powodują, że powstaje tak zwany efekt placebo, którego następstwem jest fakt, że szczególnie młodzi mężczyźni czują się bardziej pijani, gdy zmieszają napój energetyczny z alkoholem. Cornilowi i jego zespołowi udało się to udowodnić w pewnym eksperymencie.

Podzielili oni 154 mężczyzn na trzy grupy. W podobnej do barowej atmosferze zaserwowano każdej grupie jeden napój, który był różnie podpisany. Jedna etykieta zdradzała, że znajdował się w nim wspomniany napój energetyczny oraz wódka.

Na drugiej etykiecie widniał napis „koktajl z wódką”, a trzecia etykieta wskazywała jedynie nazwę „egzotyczny koktajl owocowy”. W rzeczywistości wszystkie trzy trunki zawierały to samo: 6 centylitrów (cl) wódki, 8cl napoju energetyzującego oraz 16cl soku owocowego.

Po wypiciu koktajlu probanci wypełnili serię ankiet. Ich wynik: mężczyźni, którzy pili koktajl zawierający i oznakowany nazwą napoju energetyzującego czuli się w 51 procentach przypadków bardziej pijani niż osoby, które piły ten sam napój bez oznakowania napoju energetyzującego. Dla Cornila efekt ten sprowadza się do marketingu producenta.

„Jeśli alkohol zostanie wymieszany z napojem energetyzującym i konsumenci o tym wiedzą, to czują się oni dlatego bardziej pijani, gdyż marketing im to uświadamia.”

To subiektywne odczucie ponadto ma oddziaływania na zachowanie mężczyzn. Czują się oni bardziej pewni siebie i śmielej, jeśli ich koktajl zawierał napój energetyzujący. W momencie, gdy mężczyznom przedstawiono zdjęcia atrakcyjnych kobiet, nie tylko zwiększała się ich gotowość, aby nawiązać z nimi kontakt.

Mężczyźni byli też bardziej przekonani, że ich partnerka pozytywnie zareaguje na nawiązanie kontaktu i podzieli się swoim numerem telefonu. Efekt placebo działa szczególnie wtedy, gdy mężczyźni wierzyli, że napój energetyczny wzmacnia działanie alkoholu. Jeśli w to nie wierzyli, to nie zachodził też efekt placebo.

Takie działanie jest zdaniem naukowców na tyle problematyczne, ponieważ alkohol może nieść za sobą anty socjalne zachowania. Wcześniejsze badania pokazały, że osoby z zamiłowaniem do mikstur alkoholowych z napojami energetyzującymi najprawdopodobniej częściej popełniają delikty seksualne.

Z punktu widzenia naukowców trzeba szczególnie krytycznie spostrzegać agresywne reklamy producentów napoi energetycznych, które obiecują dodanie boskich umiejętności. W rzeczywistości jest tak, że biologiczne działanie alkoholu nie ulega wpływowi żadnych napoi energetycznych. Potwierdzają to wcześniejsze badania, w których uczestnicy nie mieli świadomości, co piją.

Więcej artykułów

Konsumenci marihuany mają lepszą pamięć Wiele badań oraz indywidualnych doświadczeń potwierdza, że pamięć pod wpływem cannabisu pogarsza się. Nowy test nieco bardziej zagłębił się w ludzki m...
Facebook odblokowuje cannabis Przeżyliśmy już to, że youtube nagle zaczęło blokować i kasować kanały o tematyce cannabisu bądź narkotyków. Również facebook zadbał o to, aby treści ...
Jaranie w środku tygodnia bardziej obciążone probl... Spożywanie cannabisu może przyjąć problematyczne formy. Decydującą rolę odgrywają przy tym motywy, dlaczego w ogóle sięgamy po jointa. Według aktualny...
Zdolność prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuan... Halle/Saale - Niemcy. DGRM (Deutsche Gesellschaft für Rechtsmedizin, czyli Niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Prawnej) na dorocznym spotkaniu poraz pi...
Kanada: od października mogą zostać otwarte sklepy... 19 czerwca kanadyjski senat 52 głosami za, 29 głosami przeciw i 2 wstrzymanymi zagłosował za projektem ustawy zezwalającym na spożywanie cannabisu ora...
Kilogramy zioła na plaży po huraganie Florence Urlopowicze spędzający wakacje nad wybrzeżem Florydy są wręcz w rauszu zbierania paczek z cannabisem, które po huraganie Florence wyrzuciło morze. ...
thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Efekt placebo wyjaśnia działanie mieszanki napojów energetycznych z alkoholem”

seedbay.pl

Copyright © UltimateSeeds.pl - Konopi indyjskie, wszystko o nich.