Co dzieje się w organizmie z THC po jego zażyciu?

Farmakokinetyka: Co dzieje się z THC w organizmie po jego spożyciu?

Korzystne formy podawania preparatów z konopi indyjskich do celów medycznych to inhalacje (palenie kwiatów marihuany, e-papieros) i doustnie (leki na bazie konopi, takie jak Dronabinol/THC, Sativex, Nabilon i wyciągi z konopi indyjskich). Mniej powszechne jest jeszcze stosowanie czopków i miejscowe na skórę. W zależności od zastosowania, absorpcja THC do krwi, dystrybucji THC w organizmie, opóźniony czas efektu, punkt maksymalnego efektu, czasu działania THC degradacji i wydzielanie THC są różne.

medycyna-thc-organizm-1

Ile THC dotrze do krwiobiegu?

Przy paleniu THC jest wykrywalny we krwi w ciągu kilku sekund po pierwszym pociągnięciu, przy czym maksymalne stężenie we krwi około pięciu minut po rozpoczęciu palenia. Około 10 – 35% THC jointa jest w stanie dotrzeć do krwiobiegu. Wydajność ta zależy od głębokości inhalacji, czasu trwania zaciągania i długości zatrzymywania powietrza. Straty powstają w wyniku spalenia części THC, przez strumienie boczne i przez niepełną absorpcję THC przez błonę śluzową dróg oddechowych.
Około 30% jest tracona poprzez spalanie. W teście e-papierosem stwierdzono, że średnio około 35% wdychanego THC jest ponownie wydychane.

Po podaniu doustnym (żywność, napoje) absorpcja jest powolna i też niepewna.
Maksymalne stężenie poziomu THC we krwi zwykle określa się po 60 do 120 minut po jego zażyciu. Część THC zostaje zdegradowana przez kwas żołądkowy, główna część zostaje jednak zabsorbowana w górnym odcinku przewodu pokarmowego i dostaje się przez żyłę wrotną do wątroby. W wątrobie, większość THC jest od razu metabolizowane, tak, że tylko 4 – 12% THC przechodzą do obiegu krwi.

Ile THC dociera do mózgu i innych narządów?

Około 90% THC po spożyciu zawarte jest w wodnej części krwi, tak zwanej surowicy. THC wchodzi w reakcję z białkiem i to z nim przepływa przez naczynia krwionośne. Niewiele jest samego THC we krwi, ponieważ THC nie jest rozpuszczalne w wodzie. Przez słabą rozpuszczalność w wodzie, ale bardzo dobrą rozpuszczalność w tłuszczu, zmienia się stosunkowo szybko poziom stężenia THC we krwi i stężenia THC w innych tkankach, zwłaszcza tkanki tłuszczowej. THC przenika stosunkowo szybko do dobrze ukrwionych tkanek, w tym wątroby, serca, płuc, mięśni, śledziony, nerek i łożyska.

Tylko około 1% podanego dożylnie THC, czyli który całkowicie się wchłania, znajduje się w mózgu podczas maksymalnych efektów psychicznych. To stosunkowo niskie stężenie THC w mózgu jest zależne od silnego dopływu krwi do mózgu i szybkiego odpływu na zewnątrz.

Jak zmienia się poziom THC we krwi?

Zainteresowani tym tematem są szczególnie kierowcy, którzy muszą oddać próbki krwi w celu ustalenia poziomu THC we krwi. Jeśli THC jest palone bądź wdychane przez e-papierosa, to jego koncentracja we krwi przebiega mniej więcej tak samo jak po wstrzyknięciu dożylnym.

Badania naukowe na grupie konsumentów cannabisu wykazały, że palenie jointa, który zawierał około 34mg THC, prowadzi w ciągu kilku minut do maksymalnego stężenia THC w osoczu krwi (średnio około 160 ng/ml), z dużymi różnicami pomiędzy uczestnikami. W ciągu 3 – 4 godzin stężenie to spada do kilku nanogramów na mililitr.

Po doustnym podaniu 20mg THC, maksymalne stężenie THC w osoczu krwi wynosi około 5 – 10 ng/ml. Ten maksymalny poziom jest osiągany po około 1 – 2 godzin. Szczególnie po podaniu doustnym poziom THC jest bardzo zmienny zarówno u wszystkich osób w grupie jak i też u jednej i tej samej osoby. Dotyczy to zarówno poziomu koncentracji, jak i jego przebiegu. Nierzadko maksymalne stężenie zostaje osiągnięte dopiero po 3 – 4 godzinach. Sporadyczni konsumenci rzadko kiedy wykazują THC we krwi w stężeniu 1 ng/ml w okresie 12 lub 24h po spożyciu. U częstych konsumentów poziom THC jest wykrywalny nawet po ponad 24 godzinach lub po 48 godzinach od zażycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Co dzieje się w organizmie z THC po jego zażyciu?”


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.