Osoby niepalące są uważane za bardziej atrakcyjne

Wiadomym jest, że skóra palaczy przedwcześnie się starzeje. Pewne badanie przeprowadzone na bliźniakach pokazuje, że palenie szkodzi oczywiście też na atrakcyjność.

W zagranicznych reklamach marek tytoniowych możemy zauważyć, że jest nam przekazywane pozytywne wrażenie jeśli chodzi o palaczy. W takich reklamach grają młodzi, atrakcyjni i pełni optymizmu aktorzy. Jednak, jak się okazuje, rzeczywistość jest całkiem inna. Dym tytoniowy zawiera mnóstwo substancji trujących, które uszkadzają organy wewnętrzne, a ponadto sprawiają, że ludzka skóra przedwcześnie się starzeje.

Aktualne badanie było w stanie udowodnić, że inne osoby mogą po samym wyglądzie ocenić, czy dana osoba jest długoletnim palaczem czy też nie. Brytyjski zespół naukowców do przeprowadzenia swojego badania użył zdjęcia trzech męskich oraz 20 żeńskich bliźniaczych par, z których jeden bliźniak pali papierosy, a drugi jest abstynentem. Bliźniaki były średnio w wieku około 57 lat.

Z punktu widzenia badań naukowych bliźniaki mają tą zaletę, że ze względu na prawie że identyczne geny są do siebie wizualnie bardzo podobni. Jednak z biegiem czasu może stać się tak, że z powodu indywidualnych przyzwyczajeń, jak częste kąpiele słoneczne, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu może dojść do zmian w zewnętrznym wyglądzie.

Naukowcy postawili sobie dwa pytania, na które chcieli znaleźć odpowiedzi. (1) Czy obce osoby są w stanie po wyglądzie twarzy rozpoznać, które z bliźniaków o palacz, a który nie i (2) czy palenie tytoniu będzie miało wpływ na ocenę atrakcyjności danej osoby?

Stworzenie prototypowych twarzy
Ze względu na to, że twarze na zdjęciach mogą poprzez najmniejsze zmiany mimiki czy światła przybrać całkowicie innego wyglądu, naukowcy za pomocą specjalnego oprogramowania stworzyli dodatkowo tak zwane prototypy. Stworzono prototypy wszystkich twarzy probantów na podstawie wykonanych zdjęć.

Dla wyjaśnienia pierwszej kwestii poproszono grupę 590 osób o oszacowanie, które z bliźniaków każdej pary jest palaczem, a który nie. Inna grupa 580 osób miała podać który z bliźniaków jest bardziej atrakcyjny.

Podczas gdy oryginalne zdjęcia nie wykazywały żadnej jasnej tendencji w ocenach, wynik na podstawie stworzonych prototypów był jednoznaczny: Palący bliźniak nie tylko został przez większość wskazany na palacza, ale jego niepalący bliźniak został też przez większość określony jako bardziej atrakcyjny.

Źródło:
Skinner, A. L., Woods, A., Stone, C. J., Penton-Voak, I. & Munafò, M. R. (2017). Smoking status attractiveness among exemplar and prototypical identical twins discordant for smoking. Royal Society Open Science, 4, 161076.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.