Zażywanie konopi indyjskich stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodzieży. Jak sugeruje badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, szczególnie silne odmiany konopi indyjskich wiążą się z problemami psychiatrycznymi u tej grupy wiekowej.
U Kathariny zaczęło się od problemów ze snem. Antonia donosi, że jej motywacja do hobby gwałtownie spadła. U Juliana początkowo były to bóle brzucha i inne objawy fizyczne, dla których nie można było znaleźć organicznej przyczyny. Depresja może objawiać się na wiele sposobów i występuje stosunkowo często. Szacuje się, że od trzech do dziesięciu procent nastolatków cierpi na depresję.
Zaburzenia lękowe w okresie dojrzewania nie są rzadkością. Od dawna podejrzewa się, że konopie indyjskie zwiększają ryzyko zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe i depresja. Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii zbadał, czy zawartość substancji czynnej w konopiach indyjskich ma z tym związek. Badacze wzięli pod uwagę nie tylko zaburzenia lękowe i depresję, ale także halucynacje słuchowe, które polegają na tym, że chorzy słyszą rzeczy, których inni ludzie nie słyszą.
Nawet Trzykrotnie Większe Ryzyko Zaburzeń Psychicznych
Kierownik badania James White i jego zespół przeprowadzili ankietę wśród młodych ludzi w wieku od 13 do 14 lat na temat tego, czy zażywają marihuanę. W badaniu wzięło udział ponad 6000 uczniów. 3,2% młodych ludzi miało doświadczenie z konopiami indyjskimi. 0,6 procent stwierdziło, że spożywa marihuanę o niskiej sile działania, a 2,6 procent używało głównie marihuany o wysokiej sile działania z dużą zawartością aktywnego składnika THC.
Dla porównania, młodzież zażywająca konopie indyjskie była bardziej dotknięta problemami psychiatrycznymi. Na przykład, młodzież, która zażywała marihuanę o niskiej sile działania, była około dwa razy bardziej narażona na depresję niż młodzież abstynencyjna. Młodzież, która zażywała konopie indyjskie o wysokiej sile działania, była ponad trzykrotnie bardziej narażona na depresję.
Ryzyko wystąpienia omamów słuchowych było podobne. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, osoby zażywające konopie indyjskie również były bardziej narażone, ale różnice między poszczególnymi odmianami konopi indyjskich były mniej wyraźne.
Silne Konopie Indyjskie Są Również Związane z Uzależnieniem Od Konopi Indyjskich i Psychozą
Jednorazowa ankieta nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy problemy młodych ludzi spowodowało zażywanie konopi indyjskich. Można sobie wyobrazić, że inne podstawowe problemy obciążają zarówno zdrowie psychiczne nastolatków, jak i prowadzą do palenia. Pogłębiona analiza wykazała, że zależność między zażywaniem konopi indyjskich a problemami psychiatrycznymi nieco się zmniejszyła, gdy uwzględniono palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Sugeruje to, że inne czynniki również mają wpływ.
Wcześniejsze badania wykazały jednak, że konopie indyjskie o dużej sile działania powodują więcej problemów, takich jak zwiększone ryzyko uzależnienia od konopi indyjskich lub objawów psychotycznych. Biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie aż do wieku dorosłego wciąż się rozwijają, zaleca się im powstrzymanie się od zażywania konopi indyjskich lub opóźnienie rozpoczęcia zażywania tego narkotyku tak długo, jak to możliwe.
Źródła:
Hines, L. A., Cannings-John, R., Hawkins, J., Bonell, C., Hickman, M., Zammit, S., Adara, L., Townson, J. & White, J. (2024). Association between cannabis potency and mental health in adolescence. Drug and Alcohol Dependence, 261, 111359, https://doi.org/10.1016/j.drugalcdep.2024.111359.
Resch, F. & Parzer, P. (2024). Angst und Depression bei Jugendlichen. Bundesgesundheitsblatt, 67, 374-382, https://doi.org/10.1007/s00103-024-03849-x.