Cannabis przy obstrukcyjnym bezdechu sennym

U osób, które cierpią na obstrukcyjny, czyli zatykający bezdech senny, dochodzi do zapaści mięśni gardła. Zapaść ta następuje podczas snu i jest niezauważalna. Powietrze nie dostaje się wtedy do płuc, oddech ustaje i sen zostaje przerwany.

Ta zapaść górnych dróg oddechowych może być spowodowana zmniejszoną aktywnością mięśni, zwiększoną ilość tkanki w obszarze dróg oddechowych albo innymi warunkami anatomicznymi i prowadzi do znacznie zmniejszonej aktywności oddechowej albo do całkowitego bezdechu.

Spółka farmaceutyczna RespireRx donosi właśnie o pozytywnych wynikach nowych badań (Faza 2B). Ich wyniki mogłyby w przyszłości spowodować, że standardowa terapia bezdechu sennego przy pomocy CPAP (Continous Positive Airway Pressur), czyli stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, nie będzie już metodą najnowocześniejszą.

W trakcie badań PACE (Pharmacotherapy of Apnea by Cannabimimetic Enhancement) zostało zbadane działanie THC (Dronabinolu) przy sennym bezdechu. Badanie to, przeprowadzone przez Dr. Davida Carleya i jego współpracowników z Uniwersytetu w Illinois, wyraźnie demonstruje, że THC stanowczo zmniejsza indeks AHI (Apnea Hypopnea Index), który jest głównym markerem bezdechu sennego i który mówi o częstotliwości odbiegającego od normy oddechu oraz że zmniejsza ono zmęczenie podczas dnia (ESS, czyli Epworth Sleepiness Scale).

Terapia z dawkami po 2,5 bądź 10 miligramami THC każdego wieczora redukowała indeks AHI u 56 pacjentów z umiarkowanym i ciężkim bezdechem. Ze wszystkich probantów 17 osób otrzymywało placebo, 19 osób 2,5 miligrama THC i 20 osób otrzymywało 10 miligramową dawkę THC. W obydwu grupach, które otrzymywały THC, udało się znacząco zmniejszyć indeks AHI.

Ponadto w grupie otrzymującej po 10 miligramów THC dziennie zauważono również znaczące ustąpienie zmęczenia w trakcie dnia.

Jak widzimy, stereotyp o tym, że marihuana powoduje zmęczenie w tym przypadku kompletnie się nie sprawdza. Mało tego, ten przykład pokazuje, jak ważnym, skutecznym i wszechstronnym lekiem okazuje się być ta roślina. Na bezdech senny cierpią szczególnie osoby otyłe, a jak się okazuje, również i ta choroba może zostać skutecznie leczona przy pomocy cannabisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.