Błędy przy pielęgnacji roślin konopi – Złe podlewanie

SYMPTOMY: U wszystkich roślin występuje to samo zjawisko, czyli ich liście zwisają w dół. Jest to normalne, gdy rośliny przechodzą w tryb nocnego wypoczynku, ale wczesnym rankiem i w ciągu dnia liście znowu się podnoszą i nabierają sił. Jeśli jednak cały czas liście zwisają, jest to klarowny znak choroby.

OPIS: Przelanie wodą zdarza się bardzo często przy automatycznych instalacjach do podlewania. Często też początkujący myślą, że konopia to szczególnie spragniona roślina i podlewają ją bez opamiętania. Jeśli w podstawce za długo utrzymuje się stojąca woda, to korzenie nie mają możliwości oddychać i przyjmować tlen, przez co przestaną też wchłaniać wodę. Rezultat to zwisające liście.

Przy długotrwałym przelaniu wodą roślina nie będzie wstanie przyjmować także składników odżywczych z ziemi i zaczynają pojawiać się oznaki niedoboru nawozu. To skutkuje tym, że zwiększamy dawkę nawozu przez co gromadzą się sole a to znowu doprowadza do poparzenia rośliny i jej śmierci.

Przy za małych dawkach wody symptomy są podobne, czyli zwisające liście.

ZWALCZANIE: Najpierw przez minimum 24 godziny nie podlewamy roślin. Jak górna warstwa ziemi (1-2cm) przyschnie, trzeba skontrolować, ile jeszcze wody znajduje się w doniczce. Sprawdzamy przez jej podniesienie. Jeśli doniczka wydaje się być ciężka, nie podlewamy tak długo, aż stanie się znacznie lżejsza i górne 3 cm ziemi będą suche. Pierwsze oznaki poprawy pojawią się już po niedługim czasie i liście zaczną się unosić. Potem zalecia się przez minimum tydzień nie dodawać żadnych nawozów.

Przy za małej ilości wody podlewamy tak długo wodą bez nawozu, aż podstawka do połowy napełni się wodą.

Aby zapewnić trwały dostęp do wody, należy podlewać rośliny co 1-2 dni, aż w podstawce pojawi się woda. Zawsze musi być górna część ziemi w doniczce such (1-2cm).

WYSTĘPOWANIE: średnio – często

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © UltimateSeeds.pl - Marihuana i konopi indyjskie THC oraz CBD, wszystko o nich.